FILMYOSTATNIO DODANESZYBKA PORADA

SIAĆ, CZY NIE SIAĆ?

SZYBKA PORADA #7

Szybka Porada w temacie nawożenia wiosennego.

Hektar Wiedzy – Zapraszam.

***

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie filmu bez zgody autora ZABRONIONE.
Copyright © 2020 Cezary Wincenciak

Dodaj komentarz

188 Komentarze

    1. “Forma ta [amidowa] ma mały wpływ na hormony roślinne (cytokininy) i nie wpływa bezpośrednio na stymulowanie roślin do rozwoju. Aby mogła być pobierana przez system korzeniowy roślin, musi przejść hydrolizę do formy amonowej i nitryfikację do azotanowej (saletrzanej). Wymaga to czasu…”
      nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/nawozy/azot-amidowy-jak-dziala-w-roslinach.html

      Czyli słaby do regeneracji roślin po zimie i dokrzewiania. Jeśli masz ładne plantacje nie przeszkadza.

  1. Na zalecenia trzeba wziąć poprawkę nie wiem skand Pan Cezary jest podejrzewam że
    Mazowieckie i ma racje co do zaleceń w jego terenie z tym że każdy musi dobrać termin do miejsca gdzie znajduje się gospodarstwo ja jestem z Podlaskiego i z azotem wjadę ale myślę ze za tydzień u mnie zboże korzonków młodych nie ma a gleba cały czas zamarznięta wiec się jeszcze wstrzymam trochę

  2. Witam Panie Czarku , co pan sądzi o 2 dawce saletrosanu 26 na rzepak celem uzupełnienia siarki , w lutym dałem 25kg siarki ( siarczan magnezu ) a teraz 1 marca 100 kg azotu( saletry ) pH 6,5 , 7

    1. Ja 2 marca dałem rsm-s pod owies i następnego dnia posiałem to zboże. Wg zaleceń Czarka owies i pszenica jara nie boją się przymrozków i należy je siać jak najwcześniej, tzn kiedy można wjechać w pole. 70 % azotu dla owsa pod korzeń.

  3. Czy podanie soli potasowej nie wpłynie bardzo negatywnie na pszenice? Chodzi mi o zawarte w niej chlorki itp. Pytam bo mam zakupiony akurat ten nawóz i mam niedobory głównie tego skladnika

  4. Panie Czarku, czy azot który został podany na jesieni przed siewem ozimin, wliczamy także w ogólną dawkę azotu zastosowanego na roślinę?. W kartę stosowania azotu oczywiście jest uwzględniony ale jak ma się to do wykorzystania ogółem przez rośliny.

    1. Ja w tamtym roku dałem 110 kg w czystym składniku, jesienią był wywieziony obornik około 25t na hektar, wszystko byłoby dobrze gdybym nie zawalił skracanie bo zapowiadał się suchy rok to dałem tylko 1.20 CCC na hektar żeby korzeni nie skrócić. Efekt był taki że podczas małej burzy podczas kwitnienia żyta większość się wywaliła, dosłownie wyglądało jak zwałowane. Podczas zbioru gdzie żyto stało to super plonowało a gdzie leżało to bardzo mało leciało do zbiornika ile trzeba było się namęczyć żeby to zebrać, słoma przy ziemi była mokra i miejscami dość zielona że aż mi sieczkarnie urwało w kombajnie tak miała ciężko. Jeśli mogę coś poradzić to trzeba je dobrze je skrócić bo póżniej to jest koszmar nie dość że jest tanie to i nie było plonu i sprzęt sobie uszkodziłem dalego w tym roku jest 5.5 hektra grochu a żyto już wyleciało z płodozmianu.

  5. Ma ktoś doświadczenie z RSM podczas przymrozków bo dopiero drugi rok stosuje a w ubiegłym roku nie było zimy więc nie miałem pytań….
    W tej chwili największym dylematem jest dla mnie czy mogę lać RSM gdy idzie przymrozek lub jest przymrozek.

    Bo generalnie RSM można aplikować na suche rośliny lub podczas deszczu.

    Ale co zrobić gdy idzie przymrozek temperatura spada do zera roślina jest już mokra i co wówczas?

    Gdy roślina jest mokra kropla RSM-u przykleja się do liścia, łodygi i zaczyna parzyć.

    Dlatego będę wdzięczy za odpowiedź lub podpowiedź.

  6. Mam do rozsiania jeszcze trochę polifoski krzem pod ziemniaki, zazwyczaj siałem tuż przed sadzeniem, czy jak teraz rozsieje to nie będzie strat azotu? Z glebą myślę, że będzie dopiero mieszany za około 3-4tygodnie

    1. Można siać nie ma na co czekać NPK rozpuszcza się dość długo więc trzeba siać póki mamy wodę, ja sam we wtorek będę rozsiewał Ultra 5 pod groch i jęczmień jary bez mieszania z glebą, ma być przymrozek to trzeba korzystać póki da się wjechać. A co do strat azotu to prognozują deszcz i deszcz ze śniegiem w najbliższych dniach jak nawóz się rozpuści to wsiąknie w ziemie razem z wodą. Takie jest moje zdanie a zrobisz jak zechcesz;-) Pozdrawiam.

  7. Witam mam w planach w następnym tygodniu wysypać nawozy pod kukurydzę (Korn kali, ultra dap i saletea canwil) powstanie wypukanie gleby na równaniach.Jak wiemy kukurdza pobiera wode 60% po niżej 30cm jak wodę to i składnik. Jakie jest Pana zdanie ?

  8. Lubelskie, Powiat Hrubieszów akcja rozsiewania azotu zakończona sukcesem, przymrozek -6 pozwolił rozsiać nawóz bez kolein a nawet bez śladów na ścieżkach, ziemia zamarznięta na kamień. Pszenice dobrze rozkrzewione 4 – 5 rozkrzewień dostały 200 kg saletrzaku 54 kg N, a pózne słabiej rozkrzewione 2 rozkrzewienia dostały 250 kg saletrzaku 67.5 kg N. Reszta nawożenia w postaci RSM 32 jak już nie będzie mokro i da się wjechać. We wtorek znów ma być rano -5 także gdy jest okazja by wjechać w pole będę rozsiewał Ultra 5 pod jęczmień jary, groch i gorczycę.

Back to top button