FILMYOSTATNIO DODANEPREMIUM

CAŁA PRAWDA O… UPRAWIE PASOWEJ. [CZĘŚĆ 1.]

PREMIUM #1

Bardzo się cieszę, że mogę zaprezentować Wam pierwszy odcinek obiecanego filmu dedykowanego UPRAWIE PASOWEJ. Prezentujemy go po raz pierwszy tu – na portalu hektarwiedzy.pl .
W tym wyczekiwanym materiale przedstawię historię uprawy roli, początki uprawy pasowej. Kto i gdzie ją zapoczątkował. Jak to robić? Jakie gatunki uprawiać z wykorzystaniem Strip-Tillu? Jak podawać nawozy? Opisze zasady siewu z wykorzystaniem tej metody.
Czy ma ona jakieś wady? – o tym też w pierwszej części (będą dwie 😉).

HektarWiedzy – zapraszam na pierwszą część pierwszego odcinka PREMIUM

***

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie filmu bez zgody autora ZABRONIONE.
Copyright © 2020 Cezary Wincenciak

 

 

 

 

Dodaj komentarz

176 Komentarze

   1. Co zrobić jak na Podlasiu nie występuje uprawa buraka. ziemniak też jest mało popularny. A z tego co wiem w uprawie pasowe dobrze jest mieć okopowe żeby wymieszać tą glebę. Jak tam prowadzić uprawę psowa? Jak ułożyć plodozmian na glebach 4i5 klasy…. Świerk sądzić? 😉

    1. Niedaleko mnie jet gospodarstwo 1500ha. W miejscu gdzie mają pole po sąsiedzku z moim jest 5 klasa. Sieją mzuri chyba 6 rok. Jeczmien, pszenica i rzepak. Nie widziałem nic innego. Plon pszenicy 10 ton z tego co widziałem w ich komputerze w kombajnie

   2. witam przepraszam że się tu podpinam ale potrzebuje szybkiej porady. Czy pogłównie mogę uzupełnić fosfor i potas na rzepak i pszenice bo odebrałem wyniki z oschr i wyszło mi że mam niską zawartość tych składników.Fosfor przy normie 9.9-13.6% u mnie to średnio 8% potas norma 14,2-15.8% a u mnie średnio 10% i jeśli można coś teraz zastosować to w jakiej dawce. zastanawiam się nad zastosowaniem soli potasowej i mam na oku nawóz taki jak superfosfat trifosgran TSP46%P2O5+24CaO rozpuszczalność 90%.dodam że ph jest w granicach 6.5-7 a zawartość magnezy wysoka i bardzo wysoka. Będę wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź.

 1. Witam. Wreszcie dowiedziałem się o co chodzi w uprawie pasowej. Rozważałem kiedyś odejście od pługa ale widzę, że to nierealne ponieważ mam tylko 3.3 ha pól i około 5 ha TUZ, a sprzęt zabytkowy (C360). Zastanawiam się czy można zrobić coś pośredniego: używać więcej kultywatora, poplony. Coś jeszcze? Pozdrawiam i dziękuję za wiedzę.

  1. No właśnie sam byłem ciekawy temu sposobowi uprawy w moich okolicach jest bardzo popularny siew pasowy rzepaku i kukurydzy ale po tym ludzie wykonują orkę czyli to jest plus dla osoby wykonującej usługi bo zarabia pieniądze i tyle a co do małych gospodarstw bo jest ich wiele niestety ale taki system jest dobry z polityka rolna czyli duże gospodarstwa większa kontrola i one mogą sobie pozwolić na takie maszyny i systemy ale czy idziemy w dobrym kierunku

 2. Czy odejście od pluga w małym gospodarstwie, a zastosowanie tradycyjnego zestawu siewnego, tzn. płytka uprawa po zniwach i siew agregatem uprawowo siewnym opartym na talerzowce i siewniku talerzowym może być alternatywą drogiego sprzętu do uprawy pasowej, czy przyniesie podobne korzyści?

 3. Powodzenia w tworzeniu
  Jak dla mnie;
  Uprawa pasowa dla roślin w szerokich rzędach; kukurydza, buraki, rzepak, sorgo…. naprzemiennie z NT (lub płytką uprawą)dla np zbóż. W np siew pszenicy po rzepaku uprawa pasowa to przerost formy…. Do płynnego przejścia uregulowany odczyn i międzyplony. To wszystko ma sens tylko w przypadku prawidłowego płodozmianu.

  Nie prawda, że drogi sprzęt i ciągniki ogromnej mocy.

 4. Brawo za materiał. Tak jak mówiłeś maszyny są bardzo drogie ale moje pytanie brzmi – czy uprawa głęboszem na ok 30 cm i potem siew agregatem talerzowym i stosowanie odpowiedniego płodozmianu i poplonów również utworzy taką próchnicę i życie biologiczne ?

 5. Materiał dobry.
  Pytanie się rodzi o strukturę gleby.
  Powiedziałeś że organizmy i mikro organizmy ją tworzą w czasie przemieszczania pionowego.
  Czy sprzęt do uprawy pasowej nie zniszczy tej struktury drenaży. A jeśli zniszczy czy ona w tak krótkim okresie czasu się odbuduje?

   1. Potwierdzam, my mamy uprawę pasową 5 lat i na początku mówili że można uprawiać na 15-20 cm, niestety to jest za płytko, musi być 30 cm i tam nawóz lub głębosz z nawozem i płytki siew ale najlepiej maszyna Czajkowski lub Mzuri lub kukurydza buraki Striger te maszyny się sprawdzają.

 6. Nie do końca same plusy, minusem są resztki z patogenami grzybowymi na wierzchu i problem z myszami które zjadają ok.15% plonu. A wielkość maszyn to problem nie Rolnika, dlaczego? patrze i ogladam jak gospodarzy sie w usa gdzie pasowka jest znana od kilkudziesięciu lat. agregaty pasowe są zagregatowane z aplikacją nawozu a siewniki mają szerokosci 12-18metrów. u nas pasówka idzie w złym kierunku czyli całość na raz, a powinno byś rozbite na conajmniej dwie maszyny.

   1. Czy mógłby Pan to rozwinąć? Jak płodozmian i poplony wpływają na problem z patogenami (coś mi się obiło o uszy, ale niestety tylko obiło) oraz przede wszystkim z myszami?
    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 7. Witam, świetny odcinek, mam nadzieję żę to początek odcinków o ST. Sam temat siewu rzepaku to temat rzeka mn. czy siać go wcześniej niż w orkę, zwalczanie chwastów doglebowe czy nalistne, czy odmiany populacyjne lepiej się nadają do uprawy pasowej niż hybrydy, no i obsada. Przy siewniku punktowym i wczesnym siewie można zejść do 20 roślin/m2? Przy drogim materiale siewnym pozwala to na oszczędność ok. 100 zł/ha na samym początku. W odcinku o rzepaku mówił Pan że sianie rzepaku w szerokich rzędach nie jest wskazane bo roślina potrzebują miejsca nie tylko po bokach ale dookoła, mniejsza obsada temu sprzyja. Pozdrawiam.

 8. Kolejny ciekawy materiał w Twoim wykonaniu. Tak jak wspomniałeś w filmie największą wadą tego systemu jest kosztowny sprzęt. Dlatego oprócz typowej uprawy pasowej narodziło się coś takiego jak uprawa uproszczona (bez płużna). Dotyczy zazwyczaj mniejszych gospodarstw gdzie zakup agregatu i ciągnika o dużej mocy jest z ekonomicznego punktu widzenia kompletnie nieopłacalny. Do uprawy stosuje się dwie maszyny: bronę talerzową do upraw pożniwnych oraz ciężki kultywator wyposażony w wąskie redlice (gruber) do uprawy przedsiewnej i po nim bronę talerzową przed siewem. Siew odbywa się przy użyciu siewnika z redlicami stopkowymi, wyposażonymi dodatkowo w rolki prowadzące. Mimo sporej ilości resztek pożniwnych w górnej warstwie gleby przy odpowiedniej uprawie nawet na ziemiach lekkich nic się nie ciągnie za redlicami.
  Plusy: brak wykonywania orki (duże oszczędności na używanym paliwie), zdecydowanie lepsze wschody (równomiernie na całym polu), na polach o dużych nachyleniach resztki roślin wymieszane z gleba zdecydowanie przeciwdziałają wypłukiwaniu gleby, możliwość zastosowania praktycznie w każdym gospodarstwie. Najważniejsze- jest widoczna wyraźną zmiana struktury gleby. Po 2-3 latach zdecydowanie więcej jest gąsienic w glebie. Ptaki wróciły 🙂
  Cena grubera i brony talerzowej do ciągnika 120 km nie jest dużym wydatkiem. Często takie maszyny już są tylko pracują razem z pługiem.
  W materiale Czarku zawarłeś największy problem w tego typu uprawach. Określę to tak- ” a co ludzie powiedzą na taki bałagan na polu” ?
  Dla tych co się wahają proponuję przeznaczyć jedną działkę na tego typu uprawę. I sprawdzić jakie koszty generuje taka uprawa w porównaniu z płużną? Jakie są różnice w działaniu środków ochrony roślin w tego typu uprawie? Jak wyglądają wschody roślin? Jakie jest plonowanie?
  Pozdrawiam i życzę odwagi a Tobie Czarku wytrwałości bo to co robisz ma sens.

  Marek

  1. Z tym balaganem na polu to racja. Jak rok temu przestałem orać i zacząłem używać talerzowki i kultywatora do doprawienia ziemi to osoba od której ją dzierżawię chciała mi ją zabrać. Bo jak twierdzi nigdy takiego syfu na polu nie widziała. A sąsiedzi swoje gadają.

 9. Bardzo Fajny portal .
  Czemu rozmawiamy o maszynach bardzo drogich i robiących siew nasion wysiew nawozów podczas jednego przejazdu ?
  Można na początek skorzystać z głębosza bardzo głęboka uprawa i mechaniczne zerwanie podeszw płużnych.
  Bezpośrednio za głęboszem dokonać siewu agregatem uprawowosiewym czynnym; siewnikiem z redlicami talerzowymi
  Można skorzystać z kultywatora do głębokiej uprawy , wysiać nawozy i siać.
  USŁUGI są super ale warunki do optymalnego siewu rzepaku i wschodów są chwile

  l

 10. Myślę, że musisz pomyśleć o dodatkowych ekspertach z innych dziedzin. Np o hodowli trzody czy bydła. Obecnie place 200zl rocznie na popularna gazetę rolniczą w której połowa makulatury to reklamy a reszta sponsorowana. Gdyby tu dodać jeszcze takie tematy to śmiało te pieniądze można by przeznaczyć na hektar wiedzy. A co do strony to dodał bym forum. Pozdrawiam.

 11. Podałeś informację ze przy uprawie st płodozmian rzepak-pszenica na zmianę jest zły i jest w tym jakaś racja, ale przy systemie orkowym taki płodozmian będzie jeszcze gorszy bo jeśli po rzepaku pójdzie orka i siew pszenicy, a w następnym sezonie znowu orka to rzepak znajdzie się w warstwie gleby gdzie dwa lata w wstecz rosła ta sama roślina i dojdzie jeszcze zachwaszczenie rzepakiem z poprzednich sezonów, a w bezorce/st bardzo duży procent takich samosiewów zostanie skasowany przy zabiegu odchwaszczania poprzedniej uprawy

 12. Stosując w moim gospodarstwie agregat dlutowy oraz siewnik talerzowy z podsiewem nawozu popełniam błąd. Dodam że testowałem siewniki do uprawy pąsowej ale zawsze pojawiał się problem wymieszania obornika. obecnie przed siewem ozimin stosuje obornik, później agregat na 30cm i siew siewnikiem z nawozem. Jak uważasz czy tak jest ok?

 13. Witam serdecznie.

  Jako człowiek względnie młody i chętny do przejęcia gospodarstwa po rodzicach, Państwa filmy są kopalnią wiedzy!
  Większość z Nas zna problem “różnycy pokoleń” i braku odpowiedniej komunikacji na poziomie Ojciec/Syn – trudno to obejść… Daltego z tym większym zaangażowaniem oglądam i staram sie rozumieć o czym Pan mówi.

  Nurtuje mnie pytanie: Jak podejść do nawożenia organiczego (pomiot kurzy) przed siewem np. buraków po poplonach trzymanych do 1 marca na polu w technologii pasowej – jak to poprawnie zrobić?

  Życzę Wytrwałości w Tworzeniu KOMPENDIUM WIEDZY ROLNICZEJ od podszewki!

  Z wyrazami Szacunku
  Krzysiek Wlkp.

  1. Z tego co się orientuje najlepiej rozrzucić obornik i przetalerzować na głębokość do 10cm, wtedy będzie się rozkładał najszybciej bo będzie leżał w warstwie próchnicy i rośliny będą miały swobodny dostęp do sładników. Najważniejsze, żeby nie talerzować głębiej.

 14. Witam, super wykład , ja uprawiam już 5- 6 lat bez orkowo i mam wiele pytań . czekam na drugi odcinek i omówienie sposobu opłaty -,, abonamentu ,, bo chcę korzystać z Pana wiedzy i mieć możliwość zadawania pytań . Pozdrawiam

 15. Wydaje mi się, że jakiś czas temu czytałem w top-agrar o doświadczeniach na temat tego do jakich składników korzenie potrafią się skierować i tam twierdzono, że jedynie fosfor ma taką właściwość, że potrafi przyciągnąć korzenie. Tu w filmie twierdzi Pan, że Potas ma taką właściwość. Czy może Pan się do tego odnieść jak to jest dokładnie?

 16. Dla mnie super. Wszystko jasne i poukładane jak co zrobić. Już dłuższy czas myślę o takiej uprawie i teraz po zniwach zacznę odchodzić od pługa. Mam nadzieje że będzie dobrze, tym bardziej że w mojej okolicy nikt nie stosuje takiej uprawy. Pozdrawiam.

 17. Witam, popieram plan włączenia opłaty za dostęp do takiej wiedzy którą się dzielisz, wiadomo, że czas który na to poświęcasz, dla nas, odbierany jest rodzinie. Każdy z nas jest już mądrzejszy o rok Twojej pracy pro bono, a żeby rozwijać to dalej trzeba funduszy.
  Jestem na tak dla proponowanego przez Ciebie abonamentu!

 18. Bardzo dobry odcinek od dawna interesuję się uprawą pasową i bezorkową ale tutaj dowiedziałem się czegoś nowego. Jeśli chodzi o małe gospodarstwa to może warto byłoby zrobić odcinek o uprawie bezorkowej ? Wiadomo że nie jest to Strip till ale nie degraduje tak ziemi jak orka a taką technologią uprawy mogłyby się zastosować mniejsze gospodarstwa które nie mają drogiego sprzętu do Strip tillu i ciągniki o mniejszej mocy, a takich gospodarstw w Polsce mamy bardzo dużo. Może to już byłaby zmiana na lepsze? Dziękuje za pana działalność i oczywiście też jestem chętny wspierać taką niezależną inicjatywę.
  Pozdrawiam Kamil z Lubelszczyzny

 19. Gratuluję pomysłu z filmami, a teraz portalem “hektar wiedzy”…wreszcie mamy skompensowane info bez lokowania produktu i wychwalania tylko swojego. Chętnie wspomogę działalność i myślę, że więcej się tutaj dowiem niż np. w TAP, gdzie ostatnio tylko polityka gości, a materiał o ST pomógł mi w podjęciu ostatecznej decyzji o kierunku rozwoju w gospodarstwie. Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów w bardzo pożytecznej pracy

 20. Świetny, merytoryczny materiał. Myśle, że dla wielu rolników w tym dla mnie interesujący byłby materiał o uprawie alternatywnej dla uprawy pasowej, dla mniejszych gospodarstw. Mam nadzieje, że kiedyś takowy się pojawi :).
  Wracając do Pańskiego pytania o opłatę 12 PLN za dostęp do portalu jestem za :).

 21. Super materiał wreszcie przedstawiony w konkretny sposób w polskim rolnictwie. Czy mugł byś przedstawić więcej informacji na temat duże ilość obornika w parze z uprawa pasową, wady i zalety. Sądzę że dużo osób było by tym zainteresowane.

 22. Bardzo fajny i wartościowy materiał
  Co do tych 12 zł miesięcznie za korzystanie ze strony ja osobiście jestem w stanie płacić tak symboliczną kwotę za tak dużą wiedzę lecz będziesz musiał się liczyć z tym że owiele mniej osób będzie korzystało z tej strony . Wymienię kilka przykładów np. osoby starszej daty jak jak np. mój tato który na bieżąco ogląda twój kanał i czerpie z niego wiedzę nie będzie umiał zrobić przelewu i jestem pewien że to nie jest pojedynczy przypadek , po prostu jak ktoś cię zna to nie będzie mu się chciało klikać i przelewać pieniądze .
  Moim zdaniem jak byś chciał już wprowadzić tą opłatę to powinien być np. pierwszy darmowy miesiąc / ograniczona ilość filmów którą można otworzyć .

  Pozdrawiam i przepraszam że zwracałem się do ciebie na ty lecz tak było mi wygodniej .

 23. A co np z łąkami lucerna ja prowadzę gospodarstwo mleczne 100 procent bezorkowe I myślę nad uprawą pasowa ale malo opłacalne jest zakup agregatu tylko na uprawę zboża I kukurydzy a łąki i lucerna dalej po talerzowce I gruberze

 24. A co Pan myśli żeby siać po głęboszu?
  Np
  głębosz, siew agregatem uprawowo-siewnym z nawozem, zbór, siew poplony ( np rzodkiew z gorczycą ), talerzowka, siew agregatem uprawowo-siewnym z nawozem, zbiór i znowu głębosz? Napewno duzo taniej jak strip a tej ziemi tez sie nie przewraca a jednak jest napowietrzona i rozluźniona zeby było lepsze wsiąkanie. Resztki zostają wymieszane na 5 cm mozna powiedzieć że zostają na powierzchni.
  Wiadomo tez ze trzeba by było odpowiednio dopiero rośliny i plodozmian. Pozdrawiam !! Robi Pan świetna robote 🙂 mam gospodarstwo 3 lata dopiero i ta wiedza z filmów bardzo mi pomaga 🙂

 25. Mam małe gospodarstwo. Od kilku lat przeprowadzam różne doświadczenia w celu zoptymalizowania upraw dostępnym mi sprzętem. Ostatnio zainteresowałem się zastosowaniem pożytecznych mikroorganizmów w uprawach pożniwnych i w trakcie wegetacji roślin.
  1. Miał pan styczność z tego typu rozwiązaniami?
  2. Czy zastosowanie pożytecznych mikroorganizmów w połączeniu z bardzo płytką orką lub uprawą bezorkową (np. talerzowaniem) będzie w przybliżeniu tak efektywne jak uprawa pasowa?

   1. Śmieszy mnie zawsze wzorowanie na zachodzie i mam tu na myśli wiele aspektów życia. Wychodzą jakieś kompleksy, a wiele rzeczy w tym kraju jest na wyższym poziomie np. maszyny do st, technologia stosowana w budownictwie (blahostka jak okna z komorami gdzie dla przeciętnego anglika jest to technologia rodem z NASA)

 26. Witam. szczerze mówiąc to bym też chciał dowiedzieć się tyle na temat uprawy warzyw co na temat zboża, bo nie ukrywajmy ogrom ludzi uprawia warzywa i to już głębszy temat. , Wiedza Pana Cezarego jest przedstawiona przejrzyście dlatego wiele więcej ludzi by z tego portalu skorzystało

 27. Witam. Może się mylę, ale z tego co wiem i z tego co czytałem w pewnej książce niemieckiej o uprawie pasowej to fosfor a nie potas ma właściwości przyciągające korzeń… Jeśli się mylę to proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam

 28. Bardzo ciekawy temat o tego typu uprawie roślin. Do tej pory nie miałem pojęcia o co z tym wszystkim chodzi i bardzo mnie to ciekawiło. Odcinek prosto, zwięzło i przyjemnie się oglądało. To co robisz ma sens. Pozdrawiam i życzę dużo rozwoju tego portalu dla rolników i rolnictwa.

 29. Witam co myślisz o miernikach pH? Warto kupić takie urządzenie?? Masz do polecenia jakaś firmę?
  Mam jeszcze 2 pytanie jak poradzić sobie z dużą ilością obornika przy uprawie pasowej ? Może talerzòwka ?

 30. Sadze ze bardzo wielu rolnikow liczy na Twoja podpowiedz , w temacie uprawy uproszczonej bez orkowej. Co o niej sadzisz , jak ja najlepiej zrobić, czy w ogóle ma jakiś sens, czy w sytuacji małego gospodarstwa zostać przy plugu?

 31. Tak personalnie sobie myślę, że uprawa bezorkowa mogłaby mieć podobny sens, przecież nawozy odpowiednio wcześnie posiane tez wejdą wgłąb gleby a tym bardziej , gdy już się wytworzy odpowiednia przepuszczalność gleby. Talerzowka płytko ,a zeby gleboko. To by mogło być nie głupie, tyle że więcej przejazdów, co mysli Pan?

 32. super program, oglądam wszystko od dawna i podziwiam za prosty, zrozumiały dla każdego język. 12 złotych za miesiąc nie jest wygórowaną ceną za średnio 4 odcinki wiedzy. Życzę zdrowia , wytrwałości i odporności na sponsorów. ten program jest inny niż wszystkie inne sponsorowane szkolenia. Tak trzymać. pozdrawiam

 33. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or
  weblog posts in this sort of house
  . Exploring in Yahoo I at last
  stumbled upon this website. Studying this information So I’m happy to show that I’ve a very good uncanny feeling I
  came upon just what I needed.
  I so much surely will make sure to do not fail
  to remember this web site and give it
  a look on a constant basis.

 34. Dobrze mówisz, a nawet bardzo dobrze mówisz. Tylko 30 lat temu nikt by tego nie słuchał, wszyscy byli zafascynowani orką, bo wchodziły ciągniki dużej mocy i myśleli, że jak poorają głęboko to będzie wszystko bardzo dobrze, po prostu takich wizjonerów wyśmiewano. Ja z sąsiadem uprawialiśmy bezorkowo i pasowo, pasowo siane były buraki z nawozem w poplon u sąsiada około 7 ha a u mnie 2 ha, są nawet sekcje wysiewające z tamtych lat, plony buraków nie były mniejsze, mimo iż były uprawiane w rzędach co 70 cm. Syn sąsiada może wykopie filmy z tamtych lat (ponad 30 lat temu), jeśli jeszcze się zachowały. Najważniejsze z tego wszystkiego to konsekwencja uprawy bezorkowej (lub strip-till), uprawiać bezorkowo 3-4 lata a następnie pług to dosyć, że nic nie osiągniemy a raczej wchodzimy w strefę minusową, takie jest moje zdanie, gdyż mamy część pól uprawianych 1/3 wieku bez pługa. Pozdrawiam

Back to top button