FILMYOSTATNIO DODANESZYBKA PORADA

SIAĆ, CZY NIE SIAĆ?

SZYBKA PORADA #7

Szybka Porada w temacie nawożenia wiosennego.

Hektar Wiedzy – Zapraszam.

***

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie filmu bez zgody autora ZABRONIONE.
Copyright © 2020 Cezary Wincenciak

Dodaj komentarz

188 Komentarze

  1. Panie Czarku pytanie z innej beczki mam bardzo dużo miotły u siebie w pszenicy i zastanawiam się nad axialem komplett żeby ją opryskac, zdziała to coś na ogrom tej miotły i chwasty dwuliścienne? Pszenica odmiana Hondia także słyszałem że można ją przypalić niektórymi herbicydami , jakie muszą być minimalne temperatury i czasu po zabiegu nie może być przymrozków żeby zadziałał?

    1. dawałem Axial Komplett Pak w pszenicy i pszenżycie i w obu świetnie wyczyścił z chwastów. jak nie jesteś pewny temperatur i czasu po zabiegu to zawsze możesz jeszcze przedzwonić do przedstawiciela by sie podpytać

  2. Witam wszystkich,
    Bardzo przydatne porady odnośnie nawożenia w różnych sytuacjach. Ja na oziminy zgodnie z Pana Czarka zaleceniami podałem 40-50 kg N. Teraz podam kolejną dawkę po przymrozkach. Pozdrawiam Hektar Wiedzy ?

  3. Jak odpowiednio dobrać drugą dawkę azotu? Po zniwach ok 7-8 ton słomy z 46 kg azotu. Przed siewnie dane było 16kg azotu i teraz pierwsza dawka 50kg czystego składnika. Teoretycznie z nawozow jest 106 kg azotu zostaje jeszcze słoma. Czy 50 kg czystego azotu wystarczy czy dać 66?

  4. Witam. Przymierzam się posiac w sobotę na wszystkich polach ZAKSAN i moja obawa jest taka. Czy jak dam 400 kg tego nawozu na raz to będzie jakis negatywny skutek czy mogę śmiało sypac? Na pszenice planuje dac 200 kg czystego składnika, na rzepak 160 bo jest na obornika i pszenzyto 120 bo jest tez na obornika oraz po rzepaku. I jeszcze pytanie czy będzie jakis odcinek czy np taką szybka porada na temat chemicznego dokrzewiania zboz? Wiem ze jest juz jeden z takich odcinków ale chciałbym zeby Pan pokazal lub dobrze wytłumaczył w jakim czasie taki zabieg wykonać zeby na pewno byl skuteczny. Ja chce zastosować moduus start w pszenicy, tak jak Pan polecal. Pozdrawiam 🙂 PS. KornKali oraz kizeryt wysiane 21 lutego.

          1. Raczej zrobisz im dobrze… 🙂
            Lepiej w dawkach dzielonych niż jednorazowo. Dawałeś wcześniej jakąś siarkę?? Np. kiserit? Jeśli nie, to może w połowie ogólnej dawki daj saletrosan 26. Niby ma mniej azotu w formie azotanowej, ale za to ma siarkę w formie siarczanowej – która szybko działa. To zależy też w jakiej fazie i kondycji masz rośliny – czy wymagają dokrzewienia…

          2. Podałem minimum 100 kg kiseritu. Rośliny były późno siane i wymagają dokrzewiania. Pierwszy azot poszedł w miniony piątek. Jaki powinien być odstęp między druga dawką

            Dziękuję i pozdrawiam

    1. Na rzepak sam robię jeden strzał 200 kgN, bo nadają tydzień przekropnie, a potem sucha wiosna. Rok temu dobrze wyszło. O pszenicy masz w odcinku 50-100 kgN zależnie od stanu plantacji.

  5. Witam Panie Czarku
    Co by Pan doradził odnośnie sytuacji w której 85% pola rzepaku jest bez okrywy śnieżnej ale z jednej strony wzdłuż miedzy pas na szerokość ok 3 metrów śnieg jeszcze zalega, czy mimo tego wysiewać azot ?

  6. Witam ja mam zamiar w t tygodniu zasilić ładnie rozkrzewiona pszenice Polifoska 21 w dawce 400 kg ponieważ występują forma amonowa i w mniejszej ilości amidowa co Pan sądzi o tym nawozie i czy to jest błąd w zastosowaniu tego akurat nawozu

  7. Witam. Pytanie odnośnie rzepaku zjedzonego przez jelenie pozostały jedynie pędy wystajace z ziemi ok 2- 3 cm wszystkie liście zjedzone. Będę aplikował podczas mrozu 100 kg N i mam zamiar kontrolowac pole jeśli się nie zacznie regenerować mam zamiar przesiać jeczmieniem. Miał Pan taki przypadek, jaki spadku plonu jest mozliwy i czy jest sens zostawić plantacje. Jak podjąć właściwą decyzje. Pozdrawiam.

  8. Witam wszystkich zalogowanych na portalu.Porady bardzo dobre i na czasie.Powiem tak ja na przenice ozimą posiałem 50 kg zgodnie z zaleceniami Pana Czarka ogólnie rzecz biorąc to ta przenica była siana nawozy i zabieg cherbicydowy również zgodnie z zaleceniami Pana Czarka.Pszenica jest bardzo ładna gęsta bardzo dobrze rozkrzewiona zero jakichkolwiek chwastów. Pan Czarek to osoba z mega wiedzą odnośnie uprawy zbóż i nie tylko Pozdrawiam wszystkich oglądajcie i śledźcie uważnie portal HEKTAR WIEDZY.

  9. Witam i podzielę się z Panem jeszcze jedną uwagą , bardzo dobrze zostało pokazane i wytłumaczone jak postąpić z dawkami nawozu zależnie od fazy rozwojowej danej rośliny , ale myślę , że jeszcze można by dodać kwestię położenia gospodarstwa. Kiedyś mówiło się o 2 tygodniach różnicy wegetacji pomiędzy wschodem a zachodem , osobiście już nie mogę usiedzieć na tyłku i chciałbym zacząć podawać nawozy do regeneracji , ale u mnie (lubelskie) była taka sytuacja , na polach tydzień temu były zaspy po 50cm , pomiędzy nimi śniegu ok.10 cm więc siłą rzeczy nie dałoby się równomiernie tych nawozów rozsiać ze względu na możliwości sprzętowe , mam ciągnik do rozsiewacza bez przedniego napędu. Po kilku dniach odwilży tam gdzie śnieg zginął zrobiło się bagno a w miejscach zasp było jeszcze 30 cm śniegu i w takim momencie dałem sobie spokój z jakimkolwiek rozsiewaniem nawozów. Pojutrze nadają spore przymrozki na kilka dni nawet do -9 , ale myślę osobiście że to będzie idealny moment na podanie nawozów a ze względu na moją rejonizację nie będzie to jeszcze zbyt późno. Jeżeli Pan może proszę o krótko odpowiedź na moje przemyślenia , pozdrawiam.

  10. Mam dylemat odnośnie nawożenia azotem rzepaku. Przeznaczony mam do tego RSM 28. Planowany wjazd w pole będzie w ten piątek (nadają przymrozki). Zastanawiam się czy dać rsm cały na raz tj 550 litrów na ha czy podzielić dawkę i wjechać z drugą za jakieś 10-15 dni. Myślę że dając to na raz dostałby teraz więcej kg azotu w formie szybko działającej. Co mógłby Pan doradzić? Pozdrawiam ?

  11. Co Pan proponuje na T1 w rzpekaach, które są słabo rozwiniete i przerzedzone? Jesienią po siewie przeszla ulewa ponad 70 litrow i niestety rzepak zrobil sie rzadszy i nie mial tyle lisci co powinien. Oraz kiedy wykonac ten zabieg.
    Zastanaiwam sie pomiedzy Toprex 0.35 l/ha albo Tilmor 1l/ha albo Tebu 0.5 250 + 0.5 Difenkonazol 250 + 0.3 Mepiku. zabieg mysle ze byloby dobrze wykonac gdy rzepak bedzie mial ped wysokosci 10-15cm. ktore rozwiazanie wedlug Pana moze sie najlepiej sprawdzic? a moze jakies calkiem inne? Pozdrawiam, widz od samego poczatku:)

    1. Jedz nie czekaj!! Czasami trzeba wybrać mniejsze zło, lepiej zasilić 80% plantacji niż czekac na pozostałe 20 i spierdzielić Sb plon na całym polu. W śniegu nawoz tez sie rozpusci i pojdzie w glebe

    1. Myślę że można wysiać saletrosan i rozlać RSM jednego dnia gdy jest taka możliwość oczywiście gdy da się wjechać podczas przymrozków. Forma amidowa w Rsm – ie zacznie działać sporo póżniej a rzepak powinien dostać cały azot na co najmniej 4 tygodnie przed kwitnieniem, także śmiało nie ma na co czekać. Pozdrawiam 😉

  12. Jestem z dolnego Śląska u nas nie ma problemu z pleśnią, nawozy już podane, ale mam do Pana ważne pytanie w temacie odchwaszczania, pole dzierzawoone bardzo duży problem pozostawiony mi przez poprzedniego dzierżawce w postaci życicy
    , na jesień zastosowałem 250g flufenacetu i do tego jodosulfuron okazało się że za bardzo to nie pomogło miejscami nie widać już rzadkow pszenicy, sam wymyśliłem że zastosuje możliwie teraz najwcześniej 250g nomadu, co Pan na to? Czy mogę podejść do tego tematu jeszcze inaczej? Dodam że wszyscy okoliczni doradcy rozkładają ręce kawałek jest spory bo 20 ha teren mocno pagurkowaty glina na przemian z ilem. Będę wdzięczny za każdą poradę,pozdrawiam:)

  13. Witam.
    Mam 3 rozkrzewienia W Przenzycie Ozimym.
    Jesienią było tylko podane 300kg/ha Polifoski 6
    Mam Pytanie, czy dobrym Rozwiązaniem Będzie podanie Nawozu na Nadchodzące przymrozki , Saletrosanu 30 dawka 230kg/ha , oraz zaraz po tym jeszcze 150kg/ha Saletry Amonowej 34N .
    Czy to Dobre Rozwiązanie na slabsze rośliny po przezimowaniu???

  14. Witam Panie Czarny materiał super mam pytanie co z tuzami które nawożone były obornikiem jesienią i kizerytem 2tugodnie temu można już lać ma nie rsm?? A można lać rsm po nocnych przymrozkach??

  15. Niestety we wschodniej Lubleszczyznie jeszcze nie da się wjechać na pola gdy ziemia była jeszcze zamarznięta to było tyle śniegu że nie dało się wjechać, szybko śnieg zaczął topnieć to teraz jest takie bagno że ci co próbowali rozsiać nawozy to traktory zapadły się po osie także tylko czekać aż ten przymrozek przyjdzie.

  16. Witam.
    Słuszne uwagi.
    W przypadku przygotowań pod burak cukrowy, to potas będzie uzupełniany w Korn Kali. Rzucić go na orkę już podczas najbliższych mrozów?
    Będę dawał saletrosan na I dawkę, lecz ilość azotu będzie za mała na mało rozkrzewioną pszenicę. Mogę rzucić razem saletrę żeby podbić azot? (dwa przejazdy, ale w tym samym dniu).
    Pozdrawiam.

  17. Najlepiej wydane 12 zł na miesiąc. Ja wczoraj tylko na jedno pole dałem radę wjechać to sypnął em azot z siarczanem magnezu na jęczmień ozimy i na jedno pole pszenicy. Tyle zdążyłem. Resztę dałem tylko siarczan magnezu,bo przymrozek niestety zszedł. No i klops, ale od soboty przymrozki to wjadę.
    Panie Cezary na redzinach daję azot w postaci siarczanu amonu. Co Pan sądzi o tym nawozie?

Back to top button