OSTATNIO DODANE

WAŁOWANIE PO SIEWIE OZIMIN – SENS CZY GŁUPOTA? | ODCINEK 139

ODCINEK #139

Wykład ten dotyczy procesu wałowania po siewie ozimin. Dlaczego takie wałowanie ma wady? Kiedy powinniśmy odejść od takiej praktyki? Czy są jakieś alternatywy? Bardzo kontrowersyjny materiał. Wyraźcie swoje zdanie w komentarzach.

Hektar Wiedzy – zapraszam

***

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie filmu bez zgody autora ZABRONIONE.
Copyright © 2020 Cezary Wincenciak

Zaloguj się
*
Twój login
Nazwa użytkownika nie może być pusta.
Please enter valid data.
*
Hasło
Hasło nie może pozostać puste.
Please enter valid data.
Wpisz co najmniej 1 znaków.
ZALOGUJ
 

 

Dodaj komentarz

11 Komentarze

 1. Planuje zasiać pszenicę na polu które niedawno nabyłem. Potrzebuje go odchwaścic, głównie występuje na nim perz. Planowałem kupić bacara trio, polecacie coś innego na odchwaszczanie, czy lepiej wstrzymać się i zwalczać go na wiosnę ?

  1. Perz najlepiej mi się udało zwalczyć owsem. W listopadzie orałem na razówe ugór bez talerzowania itp. Wiosną agregat i od razu siew. Nie można było odróżnić od uprawnego pola obok. I perz w ogromnym stopniu ograniczony. Zero oprysków oprócz odchwaszczania Granstar Ultra + Chwastox Turbo

 2. Jesienią nie wałuję. Wałuję tylko groch, którego sieję 70 ha i zauważyłem, że na ciężkiej ziemi gdy jest wilgotno groch gorzej rośnie. Co rok wałuję mniej pól. Obecnie największym atutem wałowania dla mnie to wgniatanie małych kamieni takich jak ziemniaki. Bardzo ciekawe argumenty w wykładzie.

 3. Cześć.
  Mam pytanie z innej beczki, zasiałem rzepak bez orkowo (po pszenicy 8t/ha, zastosowałem bakterie na rozkład słomy, ale nie rzuciłem N, rozsiałem polifoskę 6-200kg/ha i zrobiłem talerzówką) dopiero dziś otrzymałem wyniki prób glebowych, wygląda to następująco PK bardzo wysokie powyżej 32mg/l, pH 6,3.
  Jednocześnie z tej samej próby zleciłem również próbę ogrodniczą i wynika, że azot azotanowy i wapń niski.
  Przed siewem pług dłutowy na 40 cm i siew.
  Mam wątpliwość co w pierwszej kolejności rzucić. Myślałem zastosować saletrę 120kg/ha w fazie 2-4 liście, a na przełomie pażdziernik/listopad około 400 kg_ha kredę (Omya calciprill).
  Czy mój tok rozumowania jest prawidłowy czy coś tu zamienić?
  Z góry dziękuję.

 4. Witam, pytanie do Czarka czy jak w moim regionie sieje się po 20-09 pszenicę to czy mogę zasiać wcześniej np. 12-09? Bo u mnie potrafi nie padać po7 tygodni jak w tamtym roku zasiałem i 6 tygodni nie padało o teraz cały tydzień fajnie padało.

Back to top button