OSTATNIO DODANE

PSZENICA W MONOKULTURZE, CZYLI SIEW PO STANOWISKU ZBOŻOWYM. | ODCINEK 138

ODCINEK #138

Siew pszenicy po stanowiskach zbożowych. Czy to dobry pomysł? Czy zaprawy i nawozy mogą nam w tym pomóc? A może są inne zabiegi umożliwiające wysoki plon? A może są odmiany dedykowane na siew w monokulturze? Odpowiedzi na powyższe pytania zjedziesz w tym materiale.

Hektar Wiedzy – zapraszam

***

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie filmu bez zgody autora ZABRONIONE.
Copyright © 2020 Cezary Wincenciak

Zaloguj się
*
Twój login
Nazwa użytkownika nie może być pusta.
Please enter valid data.
*
Hasło
Hasło nie może pozostać puste.
Please enter valid data.
Wpisz co najmniej 1 znaków.
ZALOGUJ
 

 

Dodaj komentarz

10 Komentarze

 1. Czy taki plodozmian jest dobry kukurydza na kiszonke mieszanka wiosenna owies z pszenzyto, jęczmień ozimy, pszenzyto ozime, żyto przeplatając obornikiem, wapnem i poplonem wiążący azot

 2. Witam Panie Czarku

  Po obejrzeniu dzisiejszego wykładu potrzebuję porady .
  Jakiej zaprawy użyć na pszenicę (własny materiał siewny) proszę o konkretne produkty oraz nawozy donasienne takie aby zaprawianie miało sens .

 3. Witam was koledzy i koleżanki.
  Mam pytanie głównie do Cezarego, ale jeśli możecie to coś poradźcie.
  Wziąłem w dzierżawę grunty orne, na których od x lat jest siane zboże rok po roku z tym że raz ozime raz jare.
  Nie robiłem jeszcze badań gleby, ale z pewnością zawartość składników makro jak i mikro jest na bardzo niskim poziomie, również ph nie powala, obstawiam, że wartość wynosi 4-4,5… I to jest pewne patrząc na to co rodziły pola w poprzednich latach.

  Ja też na tych gruntach z racji tego że mi zależy na słomie jako ściółce chciałbym siać tylko zboże – pszenżyto ewentualnie na przemian z kukurydzą na ziarno bądź na kiszonkę.

  Co radzicie tam zrobić w pierwszym roku?
  Zagrać bardzo bezpiecznie, jesień bądź wczesna wiosna -gnojowica, zaorać, rozsiać wapno (węglanowe Sandard) i owies ?
  Ewentualnie na jesień/wiosna gnojowica, gnój, orka, wapno i kukurydza ? Ale to już trzeba liczyć się z kosztami i ryzykiem.
  Pozdrawiam

  1. Pierwsze badania gleby. Możesz się bardzo zdziwić jeżeli chodzi o wyniki. Był odcinek jak zrobić to poprawnie. Później, jeżeli potrzeba, konkretna dawka wapna. Myślę że jeżeli nie było QQ na tych polach to można ją zasiać

 4. Cześć mam trzy pytania. 1 Po raz pierwszy w tym roku siałem poplon i z tego co mi się wydaje wysiałem trochę za wcześnie wygląda tak samo jak ten na ostatnim filmie i składa się z rzodkwi oleistej oraz słonecznika a pola są szykowane pod uprawy jare. Obawiam się że zbyt długie przetrzymanie go na polu nie wpłynie pozytywnie na moje pola a wyjałowi je. Czy moje obawy są słuszne jeśli nie to kiedy mogę zlikwidować go? 2 Mieszkam we wschodniej Polsce czy siew pszenżyta około 26 września nie będzie zbyt późny? 3 Na nowej dzierżawie wykonałem zabieg herbicydem dla zwalczenia perzy w piątek rozsiałem 700kg wapna granulowanego na hektar i potalerzowałem po jakim czasie mogę zastosować obornik bydlęcy pole szykowane pod pszenicę ozimą. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Back to top button