OSTATNIO DODANE

STANDARD, CZY CORAZ GŁĘBIEJ? GŁĘBOKOŚĆ ORKI JESIENNEJ. | ODCINEK 148

ODCINEK #148

W tym materiale zajmę się tematem pogłębiania orki. Jak zaplanować pogłębianie orki? O ile mogę pogłębić orkę? Kiedy nie powinienem tego robić? Co mam zrobić, gdy zaorałem za głęboko? W jaki sposób pług może nam pomóc przy wymieszaniu zalegających herbicydów? Temat z jednej strony bardzo prosty, ale wciąż pojawiają się powyższe pytania. Odpowiedzi na nie w materiale.

Hektar Wiedzy – zapraszam

***

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie filmu bez zgody autora ZABRONIONE.
Copyright © 2020 Cezary Wincenciak

Zaloguj się
*
Twój login
Nazwa użytkownika nie może być pusta.
Please enter valid data.
*
Hasło
Hasło nie może pozostać puste.
Please enter valid data.
Wpisz co najmniej 1 znaków.
ZALOGUJ
 

 

Dodaj komentarz

2 Komentarze

  1. Jeżeli ktoś ora cały czas na 25cm +, – to pogłębienie o 5cm nic strasznego nie zrobi. Ale jak ktoś orał pługiem byle jakim i małym ciągnikiem na 15 cm a potem zmieni traktor zainwestuję w lepszy pług i dorwie się na 30 cm No to trochę nie bardzo. Moim zdaniem pogłębianie orki Co roku o te kilka centymetrów to nic złego nie narobimy. Sam nieraz Oram jednego roku 20 jednego roku 25 cm kolejnego roku orka bardzo lekko idzie Ziemia jest super do uprawy, to udało się jedne pole na 30 orac. I nic złego w roślinach nie zauważyłem.

  2. witam,
    od kilkunastu lat orkę przedzimowa(średnio co 4 lata na jednej działce) tak głęboko żeby wyrorac troszkę martwicy . celem tego zabiegu jest powiększanie profilu glebowego. bo wiadomo ze im wiekszy profil glebowy tym więcej wody, skalników itp. czasami jest to orka na 35cm. Uważam ze im gleba lżejsza to taki zabieg jest jak najbardziej wskazany ale odbywający się stopniowo. Na glebach cięższych gdzie występują gliny tez staram się wyorać trochę czerwonej martwicy i nie było nigdy tak ze nagle nic nie rośnie. dodam ze tak głębokie orki już odbyły się na polach 2-3 razy. ale gleby były w dobrej kulturze od wielu lat. W tym roku zauważyłem ze nawet jak tak głęboko oralem na lżejszych glebach to nie wygrywało się już tyle martwicy, czyli chyba dobry to znak ze wszytko ok.
    czy dobrze robie czy może to strata pieniędzy i sprzętu?

Back to top button