OSTATNIO DODANE

APLIKACJA JESIENNA OBORNIKA – WIELKA SZTUKA CZY POWSZECHNA RUTYNA? | ODCINEK 141

ODCINEK #141

Sposoby aplikacji obornika to temat tego materiału. Jakie błędy popełniamy? Czy można tą czynność łączyć z wapnowaniem? Dlaczego tracimy duże ilości azotu i innych ważnych pierwiastków? Czy odpuścić detale w tym procesie? Temat bardzo ważny w dobie rosnących kosztów produkcji rolniczej.

Hektar Wiedzy – zapraszam

***

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie filmu bez zgody autora ZABRONIONE.
Copyright © 2020 Cezary Wincenciak

Zaloguj się
*
Twój login
Nazwa użytkownika nie może być pusta.
Please enter valid data.
*
Hasło
Hasło nie może pozostać puste.
Please enter valid data.
Wpisz co najmniej 1 znaków.
ZALOGUJ
 

 

Dodaj komentarz

13 Komentarze

 1. Witam
  Mam pytanie ponieważ że na moich polach siana jest kukurydzy na kiszonkę i gorzowska również na paszę mam pytanie odnośnie aplikacji obornika i wapna .obornik stosuje zawsze na jesień pod gorzowską a gnojowicę na wiosnę pod kukurydzę. I tu moje pytanie odnośnie obornika , jak zrozumiałem z filmu to najlepiej zaorać ściernisko po kukurydzy i następnie zastosować obornik i wymieszać talerzowka?. I czy można w takim przypadku też dodać wapno czy tylko pod orke

  1. Z materiału Pana Czarka wynika, że po zebraniu kukurydzy wywieź obornik. Następnie przemieszać go talerzówką czy gruberem. Następnym krokiem będzie orka. Domyślam się że wymieszanie obornika przed orką powoduje że po orce obornik jest równiej rozłożony w profilu glebowym. Powoduje to że skladniki pokarmowe z rozkładającego obornika są bardziej dostępne dla roślin. Po orce razówce obornik leży na dnie bruzdy.

 2. Dzien dobry
  Mam pytanie odnośnie siewu żyta populacyjnego. Będę siał odmiane Granat C1. W ulotce norma wysiewu 80-90kg ale tu mam problem ponieważ prowadzę gospodarstwo ekologiczne i nie wiem czy w takim przypadku nie zwiększyć normę wysiewu. Pozdrawiam.
  Dziekuję za ewentualną poradę
  Tomasz Chomicz

 3. Witam proszę o podpowiedź uprawa pod pszenżyto ozime
  Wariant 1
  Obornik -talerzowka- orka- uprawa- siew
  Wariant 2
  Głęboka orka( na razówe) -obornik- talerzowka – siew?
  A może jeszcze lepsza strategia ?
  Czy przy składowaniu obornika na pryzmie a nawet wysokiej pryzmie nie tracimy dużo pieniędzy w postaci składników pokarmowych bo ten zapach w postaci pieniążków jednak ucieka i to przez spory czas ? Poza tym może jednak lepiej wrzucić tego obornika świeżego (słomiastego) więcej niż przelasowanego ale dużo mniej bo jednak straty są i to spore gdzie z dużej hałdy po miesiącu lub dwóch robi się mała kupka ?
  Pozdrawiam dziękuję

 4. Panie Czarku , był u nas step , tzn. jak ktoś coś dłubał w polu to jakby się coś paliło , teraz odwrót przyszły opady i dobrze ale duży chłód i przekropnie na cały tydzień nadają , a rzepak łapie już 4 liście i mam zamiar odchwaszczać go navigatorem z butisanem , ale czekam na jakąś rozsądną temperaturę , do jakiej fazy tą miksturę można stosować i jaki odstęp później do skracania , bo to się prawie nałoży.

Back to top button