OSTATNIO DODANE

JEDNO POLE, JEDEN GATUNEK, DWIE TECHNOLOGIE, DWA RÓŻNE EFEKTY – SOJA | ODCINEK 135

ODCINEK #135

Jedno pole, jedna gleba, jeden gatunek, jedna odmiana. Jakie błędy zrobiono, czego można było uniknąć? Czy zawsze musimy kasować nieudane uprawy? Może w ogóle zrezygnować z uprawy soi? O tym właśnie ten materiał.

Hektar Wiedzy – zapraszam

***

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie filmu bez zgody autora ZABRONIONE.
Copyright © 2020 Cezary Wincenciak

Zaloguj się
*
Twój login
Nazwa użytkownika nie może być pusta.
Please enter valid data.
*
Hasło
Hasło nie może pozostać puste.
Please enter valid data.
Wpisz co najmniej 1 znaków.
ZALOGUJ
 

 

Dodaj komentarz

32 Komentarze

  1. Dzień dobry, czy pierwszy raz Pan podał azot na kłos? i co tak zszokowało wydajność ogólna, grubość ziarna, czy parametry ziarna były badane? przede wszystkim ile dane na kłosa i ile opadów wystąpiło?. Pozdrawiam.

  1. Przedstawiciel namówił mojego Szwagra wiosną na ten wynalazek.
   Kupił 3 opakowankg z 5000 zł. Zastosował w pszenicy i kukurydzy na sporą część hektarów.
   Ma pola bez BlueN i z tym środkiem na 1 raz i na 2 razy opryskane w celu doświadczeń.
   Powiem tak.
   Jak narazie nie widzimy żadnych magicznych mocy tego środka.
   Teren stosowania środka to Kujawy.

  1. Panie Czarny może coś w przyszłą niedzielę na temat optymalnych terminów siewu dla rzepaku , jęczmienia ozimego , żyta, itd dla poszczególnych regionów Polski bo trudno coś znaleźć konkretnego w tym temacie .

 1. Witam wszystkich, jeśli chodzi o soję to naprawdę nie trzeba się poddawać. U mnie na jednym z pól dostała tak po głowie że nie wiem. Zaczęło się od gołębi następnie 2 razy przymrozek potem zachwaszczenie był na koniec przypalić herbicydem, a mimo to rośnie i jest piękne zielona. Ale słuchałem się podpowiedź pana Czarka i kolegów z grupy Socjalistycznej na fejsie. Pozdrawiam

 2. W tym roku jest problem z zachwaszczeniem, ponieważ przy suchej wiośnie doglebówki słabo zadziałały, w takiej sytuacji trzeba szybciej wjechać w pole z hebicydami dolistnymi, bo jeśli chwasty zabardzo nam uciekną to może później mieć problem. ja robiłem pierwszą poprawkę przy dwóch liściach właściwych, nie czekałem na pierwszy trój listek jak zaleca producent corumu, i później dwa razy robiłem jeszcze poprawkę tiffem bo po deszczach wychodziły nowe chwasty.

 3. Pod filmem się nie dało a pisał Pan żeby pisać tu.
  Po ilu latach można posiać soję jeżeli był uprawiany groch? Czy trzeba “szczepić nitraginą” nasiona tudzież pole jeżeli był groch?

  1. Podpinam się pod pytanie. Czy możliwy jest płodozmian
   Groch – pszenica – (poplon) – soja – pszenica – (poplon) ? Wiem że lepszy byłby większy odstęp ale czy taki jak wyżej ma sens? Choroby, szkodniki, plonowanie etc?

  2. Jeśli chodzi o zmianowanie, to zauważyłęm, że dopiero siejąc strączkowe np fasole po innych strączkowych np fasola lub bobik były dużo ładniejsze niż zasiane pierwszy raz po zbożu. Dlatego sieję 2 razy pod rząd fasole. Za drugim razem fasola jest rewelacyjna. Soję próbowałem ale wybrały mi gołębie, potem podtopienia, potem susza, a najbardziej zawiniło pH. Spotkałem się z opiniami, że nitragina jest mało skuteczna lepiej zaprawiać niemieckimi zaprawami. W przyszłym roku olejne podejście z uprawą soi!

 4. Wykonałem konieczny zabieg na chwasty pierwszą dawką, a po 10 dniach chcę zrobić drugi zabieg. W międzyczasie wypada podać mikro. Czy można wjechać z mikro na 3-5 dzień po zabiegu herbicydem?

 5. W ostatniej srodowej szybkiej poradzie zadalem pytanie Czarkowi ale ze wzglwedu na to ze najczesciej komentuje wyrazam opinie oraz wlasne poparte doswiadczeniem przemyslenia to chyba Czarek nie przeczytal ostatniego zdania —pytania . Wiec pytam jeszcze raz . Na jaka glebokosc uprawiac pod rzepak agregatem bezorkowym pytam o zakres 25—30 cm , czy te 5 cm da dodatkowy efekt plonotworczy i ekonomiczny /bardzo duze zwiekszenie zuzycia paliwa / , gleby bardzo zasobne lekkie i srednie z bardzo duza iloscia materii organicznej JOHN DEERE daje rade na gleboko.

   1. Smialo zwracaj sie do mnie po imieniu Jesli chodzi o uprawe bezorkowa to slome z pszenicy sprzedaje zaraz po zbiorze jada talerzowka dosc plytko i przed samym siewem ageregat bezorkowy na gleboko / lapy, hokeje wyrownujace i wal podwojny U / , za agregatem jedzie bezposrednio siewnik . Jest to sposob na siew w wilgotna glebe i rowne wschody Oczywiscie stosuje podklad popieczarkowy bezposrednio z hal uprawowych lecz ze wzgledu na krotki okres od zbioru pszenicy do siewu rzepaku to najczesciej uda mi sie rozwiesc na okolo 10 –15 ha a uprawiam 30 –35 ha rzepaku. Ale nie sieje w pustynie poniewa gleby sa nawozone od wielu lat podkladem i moge sobie pozwolic na przerwe w nawozeniu nawet 2 lata . Nie stosuje PK mineralnych na zadne uprawy na gleby juz zasobne .

 6. Dzień dobry, mając na uwadze zachecanie przez Pana Czarka do podzielenia się uwagami na temat odmian i plonowania.
  Mam gleby mozaiki klasa IV b przeważa.ph 5,8-6,5. Poczas koszenia na jednym polu było widać klasy gleby,p
  brak wody pokazuje. Wszędzie miałem to samo nawożenie i zabiegi. Przedplon ziemniaki, przedsiewnie polifoska 5 – 200 kg, wczesna wiosna siarczan magnezu -100 kg, sól potasowa 100 kg, potem 400kg Saletrzaku w dzielonej dawce na star 150 i potem 250, do tego 2x fungicydy w tym mikro i aminokwasy.
  Miałem w tym roku 4 odmiany pszenżyta i średni plon :
  Corado ok. 7 t/h
  Salto ok. 7 t/ha
  Tadeus ok. 6t/ha
  Meloman ok. 6 t/ha.
  Moim zdaniem najlepiej plonowało salto i corado.
  Z moich obserwacji corado było najmniej podatne na choroby, salto ma piękne ziarno a meloman na słabszych fragmentach działek najlepiej sobie poradził.

  1. Na pewno nie siał bym roślin z rodziny krzyżowych, bo wg badań zmniejszają one liczbę bakterii brodawkowych. Łubin nie jest głupim poplonem, przynajmniej nie trzeba będzie dawać dawki startowej azotu na wiosnę. Jak już pisałem wyżej strączkowe dopiero drugi raz zasiane po strączkowych dają ładny plon.

Back to top button