OSTATNIO DODANE

DLA RZEPAKU I ZBÓŻ. | SZYBKA PORADA #9

SZYBKA PORADA #9

PORTAL_SZYBKA_PORADA_OKLADKA_9

Jest środa, więc czas na SZYBKĄ PODADĘ ?. W tym materiale między innymi II dawka azotu w rzepaku i zbożach, kontynuacja tematu chowacza z niedzielnego odcinka. Część odpowiedzi na zadawane przez Was pytania, również w tej Szybkiej Poradzie.

Hektar Wiedzy – zapraszam.

DOSTĘP_WYKUP_PLAN

Zaloguj się
*
Twój login
Nazwa użytkownika nie może być pusta.
Please enter valid data.
*
Hasło
Hasło nie może pozostać puste.
Please enter valid data.
Wpisz co najmniej 1 znaków.
ZALOGUJ
 

 

Dodaj komentarz

24 Komentarze

 1. A co sądzisz o rozwiązaniu takim na słaba rozkrzewiona pszenice (siew 10.10) 0,6 ccc / 1ha – i opryskać jak tylko są się wjechać i warunki temperaturowej pozwolą i później 0,3 modus start

 2. Rzepaku nie uprawiam (a przynajmniej jeszcze nie), ale z zainteresowaniem obejrzałem odcinek. Dobrze, że pokazuje Pan rośliny i tłumaczy, jak je czytać. Niech takiej praktyki będzie jak najwięcej.

 3. Czy roślina bezpośrednio poprzez korzeń pobiera azot tylko w formie saletrzanej czy również amonowej? Zastanawiam się czy forma azotu amonowego musi przekształcić się w saletrzaną (nitryfikacja) żeby była dostępna dla bezpośredniego pobrania przez korzeń rośliny. Zastanawiam się co lepiej użyć z rsm 26+S dla przedsiewnego nawożenia kukurydzy na ziarno. Czy powinienem użyć inhibitor ureazy (ten spowalnia przejście formy amidowej do amonowej) czy inhibitor nitryfikacji (ten spowalnia przejście formy amonowej do saletrzanej).

 4. Dzień dobry Panie Czarku. Odnośnie preparatu AVAUNT 150EC to ma rejestrację na słodyszka i chowacza czterozebnego ale niestety wg instrukcji w roślinie ma działanie tylko powierzchniowe a nie układowe. Wspomniany IMIDIAN 40 WG faktycznie nie ma rejestracji ale jest BORAVI 50WG. To też ten sam składnik czynny a ma rejestrację na słodyszka i chowacze w dawce 1,5kg/ha. Niestety, z tego co wiem (ale mogę się mylić), FOSMET został z końcem stycznia wycofany ze sprzedaży.

 5. Witam Panie Czarku.
  Czy jak mam trochę Proteusa na robaka to czy warto go jeszcze zastosować a jak tak to już teraz w pierwszym zabiegu czy poczekać a teraz dać coś innego? Druga sprawa że mam problem z wyżartym rzepakiem przez sarny i łosie czy jest sens jeszcze ratować jak zniszczenia są na 70 % pola? Ugryzione całe części nawierzchnie zostawione tylko kikuty i cześć korzeniowa. zgłoszone juz do koła łowieckiego ale chce jeszcze troche o niego powalczyć tylko nie wiem jak? Prosze o jakąs rade. Jak pomóc pszenicy gdy na jednym pasie od miedzy mamy żółte przebarwienie tak jak by ją przypaliło po zastosowaniu jesienią oprysku od chwastów? Pozdrawiam i życze zdrowia

 6. Panie Czarku
  Czy warto przed 2 dawką azotu dać Agrosorb folium +miedź
  +molibden na pszenżyto?
  Powoli zbliżają się ciepłe dni, za to noce koło 2,3 stopni… przed przymrozkiem nie wolno, ale 2 stopnie w nocy to dość niska temperatura … jechać, czy nie? Łódzkie
  pozdrawiam 🙂

 7. Witam, uprawa jeczmien ozimy. Gleba 4a-4b miejscami 5 klasa . Zasobności gleby na magnez bardzo niska. Jesienia poszło ok 80 kg kizerytu na ha, wczesna wiosna ok 100kg kizerytu. Pytanie czy sypnac jeszcze trochę tego kizerytu teraz przed n2 w tym jeczmieniu czy wystarczy mu magnezu ?

Back to top button