FILMYOSTATNIO DODANEPREMIUM

CAŁA PRAWDA O… UPRAWIE PASOWEJ. [CZĘŚĆ 1.]

PREMIUM #1

Bardzo się cieszę, że mogę zaprezentować Wam pierwszy odcinek obiecanego filmu dedykowanego UPRAWIE PASOWEJ. Prezentujemy go po raz pierwszy tu – na portalu hektarwiedzy.pl .
W tym wyczekiwanym materiale przedstawię historię uprawy roli, początki uprawy pasowej. Kto i gdzie ją zapoczątkował. Jak to robić? Jakie gatunki uprawiać z wykorzystaniem Strip-Tillu? Jak podawać nawozy? Opisze zasady siewu z wykorzystaniem tej metody.
Czy ma ona jakieś wady? – o tym też w pierwszej części (będą dwie ?).

HektarWiedzy – zapraszam na pierwszą część pierwszego odcinka PREMIUM

***

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie filmu bez zgody autora ZABRONIONE.
Copyright © 2020 Cezary Wincenciak

 

 

 

 

Dodaj komentarz

177 Komentarze

      1. Co zrobić jak na Podlasiu nie występuje uprawa buraka. ziemniak też jest mało popularny. A z tego co wiem w uprawie pasowe dobrze jest mieć okopowe żeby wymieszać tą glebę. Jak tam prowadzić uprawę psowa? Jak ułożyć plodozmian na glebach 4i5 klasy…. Świerk sądzić? ?

        1. Niedaleko mnie jet gospodarstwo 1500ha. W miejscu gdzie mają pole po sąsiedzku z moim jest 5 klasa. Sieją mzuri chyba 6 rok. Jeczmien, pszenica i rzepak. Nie widziałem nic innego. Plon pszenicy 10 ton z tego co widziałem w ich komputerze w kombajnie

      2. witam przepraszam że się tu podpinam ale potrzebuje szybkiej porady. Czy pogłównie mogę uzupełnić fosfor i potas na rzepak i pszenice bo odebrałem wyniki z oschr i wyszło mi że mam niską zawartość tych składników.Fosfor przy normie 9.9-13.6% u mnie to średnio 8% potas norma 14,2-15.8% a u mnie średnio 10% i jeśli można coś teraz zastosować to w jakiej dawce. zastanawiam się nad zastosowaniem soli potasowej i mam na oku nawóz taki jak superfosfat trifosgran TSP46%P2O5+24CaO rozpuszczalność 90%.dodam że ph jest w granicach 6.5-7 a zawartość magnezy wysoka i bardzo wysoka. Będę wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź.

  1. Świetny pomysł stworzenia takiego centrum z niezależnymi szkoleniami, materiałami ? najważniejsze, żeby w przyszłości nie zbiegło to z toru, kiedy dojdą współpracownicy czy oferty od koncernów. Powodzenia

  2. Witam. Wreszcie dowiedziałem się o co chodzi w uprawie pasowej. Rozważałem kiedyś odejście od pługa ale widzę, że to nierealne ponieważ mam tylko 3.3 ha pól i około 5 ha TUZ, a sprzęt zabytkowy (C360). Zastanawiam się czy można zrobić coś pośredniego: używać więcej kultywatora, poplony. Coś jeszcze? Pozdrawiam i dziękuję za wiedzę.

    1. No właśnie sam byłem ciekawy temu sposobowi uprawy w moich okolicach jest bardzo popularny siew pasowy rzepaku i kukurydzy ale po tym ludzie wykonują orkę czyli to jest plus dla osoby wykonującej usługi bo zarabia pieniądze i tyle a co do małych gospodarstw bo jest ich wiele niestety ale taki system jest dobry z polityka rolna czyli duże gospodarstwa większa kontrola i one mogą sobie pozwolić na takie maszyny i systemy ale czy idziemy w dobrym kierunku

  3. Czy odejście od pluga w małym gospodarstwie, a zastosowanie tradycyjnego zestawu siewnego, tzn. płytka uprawa po zniwach i siew agregatem uprawowo siewnym opartym na talerzowce i siewniku talerzowym może być alternatywą drogiego sprzętu do uprawy pasowej, czy przyniesie podobne korzyści?

  4. Witam, czyli przy płodozmianie pszenica-rzepak-ziemniaki nie ma sensu pchać w uprawę pasową? A drugie pytanie to co pan sądzi o pługu dłutowym przed siewem pszenicy i rzepaku i orce pod ziemniaki?

  5. Powodzenia w tworzeniu
    Jak dla mnie;
    Uprawa pasowa dla roślin w szerokich rzędach; kukurydza, buraki, rzepak, sorgo…. naprzemiennie z NT (lub płytką uprawą)dla np zbóż. W np siew pszenicy po rzepaku uprawa pasowa to przerost formy…. Do płynnego przejścia uregulowany odczyn i międzyplony. To wszystko ma sens tylko w przypadku prawidłowego płodozmianu.

    Nie prawda, że drogi sprzęt i ciągniki ogromnej mocy.

  6. Brawo za materiał. Tak jak mówiłeś maszyny są bardzo drogie ale moje pytanie brzmi – czy uprawa głęboszem na ok 30 cm i potem siew agregatem talerzowym i stosowanie odpowiedniego płodozmianu i poplonów również utworzy taką próchnicę i życie biologiczne ?

  7. Materiał dobry.
    Pytanie się rodzi o strukturę gleby.
    Powiedziałeś że organizmy i mikro organizmy ją tworzą w czasie przemieszczania pionowego.
    Czy sprzęt do uprawy pasowej nie zniszczy tej struktury drenaży. A jeśli zniszczy czy ona w tak krótkim okresie czasu się odbuduje?

      1. Potwierdzam, my mamy uprawę pasową 5 lat i na początku mówili że można uprawiać na 15-20 cm, niestety to jest za płytko, musi być 30 cm i tam nawóz lub głębosz z nawozem i płytki siew ale najlepiej maszyna Czajkowski lub Mzuri lub kukurydza buraki Striger te maszyny się sprawdzają.

  8. Nie do końca same plusy, minusem są resztki z patogenami grzybowymi na wierzchu i problem z myszami które zjadają ok.15% plonu. A wielkość maszyn to problem nie Rolnika, dlaczego? patrze i ogladam jak gospodarzy sie w usa gdzie pasowka jest znana od kilkudziesięciu lat. agregaty pasowe są zagregatowane z aplikacją nawozu a siewniki mają szerokosci 12-18metrów. u nas pasówka idzie w złym kierunku czyli całość na raz, a powinno byś rozbite na conajmniej dwie maszyny.

      1. Czy mógłby Pan to rozwinąć? Jak płodozmian i poplony wpływają na problem z patogenami (coś mi się obiło o uszy, ale niestety tylko obiło) oraz przede wszystkim z myszami?
        Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  9. Witam, świetny odcinek, mam nadzieję żę to początek odcinków o ST. Sam temat siewu rzepaku to temat rzeka mn. czy siać go wcześniej niż w orkę, zwalczanie chwastów doglebowe czy nalistne, czy odmiany populacyjne lepiej się nadają do uprawy pasowej niż hybrydy, no i obsada. Przy siewniku punktowym i wczesnym siewie można zejść do 20 roślin/m2? Przy drogim materiale siewnym pozwala to na oszczędność ok. 100 zł/ha na samym początku. W odcinku o rzepaku mówił Pan że sianie rzepaku w szerokich rzędach nie jest wskazane bo roślina potrzebują miejsca nie tylko po bokach ale dookoła, mniejsza obsada temu sprzyja. Pozdrawiam.

  10. Kolejny ciekawy materiał w Twoim wykonaniu. Tak jak wspomniałeś w filmie największą wadą tego systemu jest kosztowny sprzęt. Dlatego oprócz typowej uprawy pasowej narodziło się coś takiego jak uprawa uproszczona (bez płużna). Dotyczy zazwyczaj mniejszych gospodarstw gdzie zakup agregatu i ciągnika o dużej mocy jest z ekonomicznego punktu widzenia kompletnie nieopłacalny. Do uprawy stosuje się dwie maszyny: bronę talerzową do upraw pożniwnych oraz ciężki kultywator wyposażony w wąskie redlice (gruber) do uprawy przedsiewnej i po nim bronę talerzową przed siewem. Siew odbywa się przy użyciu siewnika z redlicami stopkowymi, wyposażonymi dodatkowo w rolki prowadzące. Mimo sporej ilości resztek pożniwnych w górnej warstwie gleby przy odpowiedniej uprawie nawet na ziemiach lekkich nic się nie ciągnie za redlicami.
    Plusy: brak wykonywania orki (duże oszczędności na używanym paliwie), zdecydowanie lepsze wschody (równomiernie na całym polu), na polach o dużych nachyleniach resztki roślin wymieszane z gleba zdecydowanie przeciwdziałają wypłukiwaniu gleby, możliwość zastosowania praktycznie w każdym gospodarstwie. Najważniejsze- jest widoczna wyraźną zmiana struktury gleby. Po 2-3 latach zdecydowanie więcej jest gąsienic w glebie. Ptaki wróciły 🙂
    Cena grubera i brony talerzowej do ciągnika 120 km nie jest dużym wydatkiem. Często takie maszyny już są tylko pracują razem z pługiem.
    W materiale Czarku zawarłeś największy problem w tego typu uprawach. Określę to tak- ” a co ludzie powiedzą na taki bałagan na polu” ?
    Dla tych co się wahają proponuję przeznaczyć jedną działkę na tego typu uprawę. I sprawdzić jakie koszty generuje taka uprawa w porównaniu z płużną? Jakie są różnice w działaniu środków ochrony roślin w tego typu uprawie? Jak wyglądają wschody roślin? Jakie jest plonowanie?
    Pozdrawiam i życzę odwagi a Tobie Czarku wytrwałości bo to co robisz ma sens.

    Marek

    1. Z tym balaganem na polu to racja. Jak rok temu przestałem orać i zacząłem używać talerzowki i kultywatora do doprawienia ziemi to osoba od której ją dzierżawię chciała mi ją zabrać. Bo jak twierdzi nigdy takiego syfu na polu nie widziała. A sąsiedzi swoje gadają.

  11. Bardzo Fajny portal .
    Czemu rozmawiamy o maszynach bardzo drogich i robiących siew nasion wysiew nawozów podczas jednego przejazdu ?
    Można na początek skorzystać z głębosza bardzo głęboka uprawa i mechaniczne zerwanie podeszw płużnych.
    Bezpośrednio za głęboszem dokonać siewu agregatem uprawowosiewym czynnym; siewnikiem z redlicami talerzowymi
    Można skorzystać z kultywatora do głębokiej uprawy , wysiać nawozy i siać.
    USŁUGI są super ale warunki do optymalnego siewu rzepaku i wschodów są chwile

    l

  12. Myślę, że musisz pomyśleć o dodatkowych ekspertach z innych dziedzin. Np o hodowli trzody czy bydła. Obecnie place 200zl rocznie na popularna gazetę rolniczą w której połowa makulatury to reklamy a reszta sponsorowana. Gdyby tu dodać jeszcze takie tematy to śmiało te pieniądze można by przeznaczyć na hektar wiedzy. A co do strony to dodał bym forum. Pozdrawiam.

  13. Witam i miło że powstał portal, bardzo dużo fachowej wiedzy zwłaszcza dla ludzi którzy uczą się tak jak ja nowych rzeczy, pozdrawiam i życzę zdrowia i wytrwałości w produkcji kolejnych odcinków, pozdrawiam.

  14. Podałeś informację ze przy uprawie st płodozmian rzepak-pszenica na zmianę jest zły i jest w tym jakaś racja, ale przy systemie orkowym taki płodozmian będzie jeszcze gorszy bo jeśli po rzepaku pójdzie orka i siew pszenicy, a w następnym sezonie znowu orka to rzepak znajdzie się w warstwie gleby gdzie dwa lata w wstecz rosła ta sama roślina i dojdzie jeszcze zachwaszczenie rzepakiem z poprzednich sezonów, a w bezorce/st bardzo duży procent takich samosiewów zostanie skasowany przy zabiegu odchwaszczania poprzedniej uprawy

  15. Stosując w moim gospodarstwie agregat dlutowy oraz siewnik talerzowy z podsiewem nawozu popełniam błąd. Dodam że testowałem siewniki do uprawy pąsowej ale zawsze pojawiał się problem wymieszania obornika. obecnie przed siewem ozimin stosuje obornik, później agregat na 30cm i siew siewnikiem z nawozem. Jak uważasz czy tak jest ok?

  16. Witam serdecznie.

    Jako człowiek względnie młody i chętny do przejęcia gospodarstwa po rodzicach, Państwa filmy są kopalnią wiedzy!
    Większość z Nas zna problem “różnycy pokoleń” i braku odpowiedniej komunikacji na poziomie Ojciec/Syn – trudno to obejść… Daltego z tym większym zaangażowaniem oglądam i staram sie rozumieć o czym Pan mówi.

    Nurtuje mnie pytanie: Jak podejść do nawożenia organiczego (pomiot kurzy) przed siewem np. buraków po poplonach trzymanych do 1 marca na polu w technologii pasowej – jak to poprawnie zrobić?

    Życzę Wytrwałości w Tworzeniu KOMPENDIUM WIEDZY ROLNICZEJ od podszewki!

    Z wyrazami Szacunku
    Krzysiek Wlkp.

    1. Z tego co się orientuje najlepiej rozrzucić obornik i przetalerzować na głębokość do 10cm, wtedy będzie się rozkładał najszybciej bo będzie leżał w warstwie próchnicy i rośliny będą miały swobodny dostęp do sładników. Najważniejsze, żeby nie talerzować głębiej.

  17. Witam, super wykład , ja uprawiam już 5- 6 lat bez orkowo i mam wiele pytań . czekam na drugi odcinek i omówienie sposobu opłaty -,, abonamentu ,, bo chcę korzystać z Pana wiedzy i mieć możliwość zadawania pytań . Pozdrawiam

  18. Wydaje mi się, że jakiś czas temu czytałem w top-agrar o doświadczeniach na temat tego do jakich składników korzenie potrafią się skierować i tam twierdzono, że jedynie fosfor ma taką właściwość, że potrafi przyciągnąć korzenie. Tu w filmie twierdzi Pan, że Potas ma taką właściwość. Czy może Pan się do tego odnieść jak to jest dokładnie?

    1. Masz rację tylko fosfor i azot w formie amonowej maja pozytywne oddziaływanie w stosunku do korzeni, tzw. przyciągajace, Dlatego bardzo dobrym nawozem w uprawie pasowej do podsiania w głąb jest POLIDAP.

  19. Dla mnie super. Wszystko jasne i poukładane jak co zrobić. Już dłuższy czas myślę o takiej uprawie i teraz po zniwach zacznę odchodzić od pługa. Mam nadzieje że będzie dobrze, tym bardziej że w mojej okolicy nikt nie stosuje takiej uprawy. Pozdrawiam.

  20. Witam, popieram plan włączenia opłaty za dostęp do takiej wiedzy którą się dzielisz, wiadomo, że czas który na to poświęcasz, dla nas, odbierany jest rodzinie. Każdy z nas jest już mądrzejszy o rok Twojej pracy pro bono, a żeby rozwijać to dalej trzeba funduszy.
    Jestem na tak dla proponowanego przez Ciebie abonamentu!

  21. Bardzo dobry odcinek od dawna interesuję się uprawą pasową i bezorkową ale tutaj dowiedziałem się czegoś nowego. Jeśli chodzi o małe gospodarstwa to może warto byłoby zrobić odcinek o uprawie bezorkowej ? Wiadomo że nie jest to Strip till ale nie degraduje tak ziemi jak orka a taką technologią uprawy mogłyby się zastosować mniejsze gospodarstwa które nie mają drogiego sprzętu do Strip tillu i ciągniki o mniejszej mocy, a takich gospodarstw w Polsce mamy bardzo dużo. Może to już byłaby zmiana na lepsze? Dziękuje za pana działalność i oczywiście też jestem chętny wspierać taką niezależną inicjatywę.
    Pozdrawiam Kamil z Lubelszczyzny

  22. Gratuluję pomysłu z filmami, a teraz portalem “hektar wiedzy”…wreszcie mamy skompensowane info bez lokowania produktu i wychwalania tylko swojego. Chętnie wspomogę działalność i myślę, że więcej się tutaj dowiem niż np. w TAP, gdzie ostatnio tylko polityka gości, a materiał o ST pomógł mi w podjęciu ostatecznej decyzji o kierunku rozwoju w gospodarstwie. Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów w bardzo pożytecznej pracy

Back to top button