FILMYHEKTAR WIEDZY

GRZYBÓWKA W ZBOŻACH – PO NOWEMU…

ODCINEK #64

Przyszedł czas na dyskusję o zabiegu T1 w oziminach. Postęp w...

Przyszedł czas na dyskusję o zabiegu T1 w oziminach. Postęp w fungicydach jest raczej wsteczny dlatego, że wycofuje się powoli substancje, które były: skuteczne, tanie i bezpieczne, a napewno nie bardziej szkodliwe niże te, które zostawiono. Zapewne pula fungicydów będzie się systematycznie zmniejszała. Jak to robić w 2021 roku? Nowe produkty, nowe substancje w tym materiale.

Zapraszam również do odświeżenia materiału z poprzedniego sezonu. Link poniżej
JUŻ CZAS – ZABIEG T1 w ZBOŻACH | ODCINEK #13

Hektar Wiedzy – zapraszam na wykład.

***

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie filmu bez zgody autora ZABRONIONE.
Copyright © 2020 Cezary Wincenciak

Dodaj komentarz

208 Komentarze

  1. Robiliście może doświadczenia z odległością sadzenia ziemniaka jadalnego na glebach lekkich obarczonych dużym ryzykiem suszy? Lepiej zwiększyć odległość na 35 cm czy tak jak zalecają 30 cm?

    1. To zależy jaki duży sadzeniak masz ja sądzę kaliber 3-4cm sadzeniak na 23,5cm w redlinie 75cm a kaliber 4-5.5cm 28cm od gleb 4do 6z totalne piachu.. ja mam zmienne gleby także stosuje się do norm sadzenia bo nigdy nie wiadomo jaki rok będzie i ile zawiąże pod krzakiem ..

  2. Witam. Czym zwalczyć teraz bylice pospolitą w pszenicy ozimej? Czy chwastox trio 390sl da rade mimo że niema rejestracji? Bo chwastox trio 540sl już nie ma, a on miał rejestrację. Roślina nastepcza znowu pszenica lub kukurydza.

  3. Witam, ja na t1 stosuje
    DELARO 325 SC w zalecanej dawce 1l/ha
    i dodatkowo dokładam
    Rosasol 8-50-12+Mikroskładniki 5kg/ha
    i 50kg Mocznika na 1500l wody.
    działa to całkiem niezle a dodatkowo dodam w tym roku jeszcze boru tak jak jest w materiale.

      1. jak ktoś idzie na plon 6-7t to przy średnio i krótkosłomych odmianach pszenicy i pszenżyta nie trzeba skracać. Wystarczy dobra grzybówka na T1 i wszystko stoi do żniw. Pod warunkiem oczywiście, że nie jest szczota na polu

  4. Czarku a co sądzisz o temacie wody używanej do oprysków?

    U mnie na gospodarstwie woda jest tak twarda, że nie mieści się w skali. Dlatego też w domu psiadam odkamieniacz sieciowy który zbija twardość wody praktycznie do 0. Dodatkowo ostatnio zaczęłam również zwracać uwagę na pH cieczy roboczej które to pH regulowalem zwykłym kwaskiem cytrynowym.

    W mojej ocenie woda jest bardzo ważna w opryskach, jednak rzadko kto zwraca na to uwagę i praktycznie nikt o tym nie mówi.

    Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Jest sens się “bawić” w taka regulacje wody?

  5. Panie Czarku moje pytanie może wydać się nie na miejscu, bo mowa o t1, a ja zapytam się o rozstaw redlic przy sianiu zboża. Gdyż przeglądając różnego rodzaju prasę, piszą- zwiększony rostaw powoduje lepszą przewiewność łanu- tym samym mniejsze zagrożenie grzybówkami!!! Oglądając Pana filmy, można dojrzeć niektóre pola gęste jak szczotka, niektóre zaś rostaw ok 15 cm…(pomijając już fazę rozkrzewienia). Jaki rozstaw Pan zaleca- bo jak pamiętam, to w jednym z materiałów wspomniał Pan o jak najrówniejszej obsadzie- czyli żeby odstapy między rzędami były małe, co dało by nam większy odstęp w jednym rzędzie ziarniaków? Dobrze rozumiem?

    1. kiedyś w chyba nowoczesnej uprawie czytałem że
      odległość w rzędzie ma wynosić 2-3 cm i że to jest wartość stała wręcz święta!
      czyli mając rozstaw 12.5 siejesz więcej roślin na m2
      a przy 15, 16,17 cm analogicznie mniej
      stąd chyba ten rozstrzał w obsadzie np w optymalnym terminie siewu 320-360 roślin na m2

      1. Skoro ma być tyle i tyle roślin na m2 to przy szerszym rozstawie muszą być gęściej w rzędzie…
        Co z tego, że niektóre rośliny zalecają sieć co drugi lejek jak wtedy mają ciasno w rzędzie…

  6. Pałecznica i larwa ploniarki w jeczmieniu ozimym. Proszę o poradę jak poradzić sobie z tymi dwoma problemami jak zmodyfikować T1 żeby ograniczyć występowanie i postęp choroby i szkodnika za pomocą dostępntch na rynku substancji, bo do wycofanych np chloropiryfosu nie mam już dostępu.

  7. Co powiesz żeby do T1 dodać 1,5l Agro-Sorb Folium? Na słabszych glebach 0,2l Moddusa + 0,5l Stabilanu będzie dobrze?
    Jeśli ktoś stosował Agro-Sorb Folium w zbożach to podzielcie się spostrzeżeniami. Pozdrawiam

  8. Dzień dobry, fajny materiał !
    Ale tak podsumowując jeśli gleby są średnie i mozaiki a produkuje konsumpcje to lepiej zastosować:
    – soligor 0,8
    – mieszaninę unix 0,5 + morfolina 0,3 + mondatak 0,7

    ewentualnie

    – mieszaninę unix 0,5 + morfolina 0,3 + protiokonazol ??

    Proszę o odpowiedź

    Pozdrawiam

  9. Panie Czarku Na T1 wirtuoz 520ec w dawce 0,75-1,25litra jaką dawkę dać pszenica ozima Bamberka.Dodam 1litr mikroelementy Foliq mikromix +2%mocznika jeszcze czy mogę dać moddusa 250 ec w dawce 0,4 litra czy zmniejszyć w fazie 1 kolanka?wody 400 litrów.pola4,5,6 klasy bonitacyjnej na przemian.ph po analizie gleby 6.

  10. Podpowie ktoś co można dodać do turbo pak z syngenty aby zwalczyć choroby podsuszkowe i łamliwosc źdźbła tylko żeby było tanio i konkretnie jaki produkt i w jakiej dawce

  11. Witam zakupiłem na t1 Revyflex i chcę do tego dodać dr green zboża 2kg/ha + mocznik 15kg+ siarczan magnezu 15kg, pytanie brzmi czy te dodatki nie zaburzą działania fungi ? I czy ilość mikro jest wystarczająca? Z góry dziękuję za odpowiedź. Ps. super ten portal!!!

  12. Witam super wykład jak zawsze. Pokazuje Pan ładne dywany zbóż jęczmień, pszenica. Mam małą prośbę może Pan pokazać takie zboże nie do końca fajne, gdzie 70-80% pola jest porażone pleśnią śniegową i omówić co z tym zrobić. Na Podlasiu okolice Białegostoku pszenice, jęczmienie są bardzo ładne, ale pszenżyta to masakra nie ma jednego czystego pola.

  13. Czarku a co myślisz o rozwiązaniu na jęczmień typu topsin m zgodnie z etykietą plus mikro a na pszenicę topsin m plus tarcza łan z CIECH plus mikro. Dodam że na jęczmieniu był t0 robiony a na pszenicy nie było nic

  14. Dzień dobry Panie Czarku
    Pytanie moje może nie jest związane z tematem odcinka i jest troche spóźnione.. czy jeśli dodam bor do rsm-u i zaaplikuje tą mieszaninę na rzepak to czy możliwe jest pobranie boru przez korzeń razem z azotem?
    W poprzednich materiałach mówił Pan, że żyto nie dokrzewi się wiosną i żebyśmy dzielili się swoimi doświadczeniami, a więc w zachodniopomorskim siejemy żyta hybrydowe nawet na koniec listopada po ziemniakach i one świetnie krzewią sie na wiosnę po podaniu im 100kgN na dzień dobry, żyta wysiane we wrześniu, rozkrzewione na 5-7 rozkrzewień jesli dostaną taka sama dawke na start również wypuszczaja kolejne rozkrzewienia co jest moim zdaniem złe bo kłosy jakie powstają później z tych rozkrzewień sa najsłabsze, a ziarno drobne dlatego max 60kgN na start i jest git ?
    Pozdrawiam

  15. Witam!Na T1 chcę zastosować prochloraz-0.8 l,morfolina-0.4 l,tebukanazol-0.7 l.Dobre rozwiązanie,czy coś zmienić?Czy na test zamiast solatenolu można dodać azoksystrobiny,też daje efekt zieloności i akurat posiadam na stanie?Czy na samosiewy zbóż w rzepaku mogę jeszcze zastosować Panterę,została mi z jesieni?Pozdrawiam!

  16. Lepszym rozwiązanie na choroby podstawy źdźbła będzie zastosowanie DUET NA START czy UNIX 0.5kg + 0,5l TERN PREMIUM lub zamiast TERN PREMIUM 0,3l MORFOLINY + 0,6L PROCHLORAZU? Które rozwiązanie będzie bardzie skuteczne na choroby podstawy źdźbła?

  17. A co podpowiecie o mieszance TOPSINU na T1.Ma bardzo szerokie spektrum zwalczania,jest tolerancyjny na temperaturę.
    U mnie w tej chwili jest zimno,albo leje.-czy topsin jest słaby na zboża?
    Może mieszanka z protikonazolem ?

  18. Adam
    Witam czy jak do zaprawy Kinto plus zastosowałem Sistiwię w dawce 100ml na 100kg pszenicy ozimej to czy trzeba robić zabieg T1 czy pójść w średnią półkę cenową. Zaznaczam klasa gleby 3a i 3b siew 25 październik plon 8t nawożenie 200 N łącznie z jesienią 35N

  19. Moim zdaniem przydałby się oddzielny wykład dotyczący szeroko rozumianych adiuwantów w zabiegach agro z uwzględnieniem takich aspektów:
    – z jakimi zabiegami stosować
    – z której podgrupy (np. kondycjonery, surfaktanty)
    – kiedy je mieszać ze sobą
    – kiedy ich nie stosować (niektóre środki mogą je zawierać w swoim składzie)
    Jest to grupa środków, o której się mało mówi, a czasami nie docenia.

Back to top button