FILMYOSTATNIO DODANESZYBKA PORADA

PIERWSZA ODWILŻ | SZYBKA PORADA

SZYBKA PORADA #6

OKLADKA_SZYBKA_PORADA_6

Pierwsza na portalu HektarWiedzy szybka porada. Materiały z tego cyklu cieszyły się dużym powodzeniem na kanale YouTube.

DOSTĘP_WYKUP_PLAN

 

Zaloguj się
*
Twój login
Nazwa użytkownika nie może być pusta.
Please enter valid data.
*
Hasło
Hasło nie może pozostać puste.
Please enter valid data.
Wpisz co najmniej 1 znaków.
ZALOGUJ
 

Dodaj komentarz

160 Komentarze

 1. Witam Panie Cezary. Jak to zrobić skoro chce , muszę już wysiać kizeryt a będę chciał zrobić badanie analizy gleby ? Nie mam jak pobrać próbki przed podaniem kizerytu pobierasz ziemia zamarznięte.

 2. Witam Panie Cezary. Jak to zrobić skoro chce , muszę już wysiać kizeryt a będę chciał zrobić badanie analizy gleby ? Nie mam jak pobrać próbki przed wysianiem kizerytu ponieważ ziemia zamarznięte.

 3. W pełni się z Panem zgadzam, aczkolwiek kierując się rozsądkiem na swoich polach czekam z wysiewem zarówno Korn kali jak i kizerytu, z uwagi na przede wszystkim ukształtowanie terenu (ogromne górki), tydzień temu na Pomorzu Zachodnim leżało w mojej okolicy do 30 cm śniegu, obecnie wszystko płynie, z nadzieją wypatruje w przyszłym tygodniu nocnych przymrozków bo inaczej to wszystkie zabiegi nawozenia będą mocno opóźnione, lecz wolę je mieć opóźnione niż mieć nawóz tylko w dołkach. Mega szacun za pomysł i podejście, miło spotkać człowieka z podobna pasją 🙂

 4. Dzień dobry ,
  Panie Cezary mam pytanie odnośnie układania ilość nawozów PK w zależność od zasobności w glebie . Często Pan mówi że jeśli mam wysoki bądź bardzo wysoki fosfor w glebie to nawożenie redukuje do 1/3 tego co zakładam np pszenica na 8t zje około 90 kg fosforu , a wiec ja musze dać około 30 żeby zaspokoić te potrzeby . Moje pytanie skąd się to bierze i jak dokładnie się to oblicza ?

 5. Witam ,Panie Czarku czy pod owies mogę już rozsiać. Ultra 10 NPK 10-26-26+S z kizerytem czy osobno i w jakich odstępach i kiedy dać Zaksan .Wapno kredowe poszło dwa tygodnie wcześniej w 500kg/h. Śniegu obecnie około 10 cm województwo Łódzkie

 6. Witam, mam dylemat z jednym polem. Na jesieni zostało tam rozrzucone 45t obornika bydlęcego przerobionego +potafoska. 24 września zasiana pszenica wilejka na zaprawie kinto plus.Niestety zdecydowałem się na odchwaszczanie dolistne, nie udało się tego zrobić, ponieważ pole nie jest meliorowane. Przez duże opady pięknie rozkrzewiona roślina zrobiła się żółta . Zimą wapno granulowane i korn kali. Ph w granicach 6.0, 3-4 klasa gleby. Pytanie, czy już sypać zaksan jak tak to ile , czy poczekać? Boję się, że chwasty ruszą (duże zachwaszczenie)i sobie później nie poradzę . Czym to najlepiej opryskać?

 7. Takie male pytania .
  Ja nawozy potasowe i siarkowo magnezowe wysialem koniec grodnia ,po czym przyszedł mróz; ok- 10 .
  W nastepnie spadł śnieg i leży do dnia dzisiejszego .
  Ziemia czesciowo rozmarzla w styczniu a nastepnie zamarzla .
  Pytwnie czy to byla dobra decyzja i czy cos bedzie z tego nawozu .

 8. Pytanie spod śniegu zaczyna być widać pszenicę ,ale żółte liście czy jest sens zasilać kizerytem ? Ewentualnie który azot podać co pomoże regeneracji i będzie ok pod coś Harrego np jęczmień…. Wszystkie pszenice u nas tak wyglądają…

 9. panie Czarku czy jeżeli kizeryt był wysiany na rzepak na koniec stycznia przed mrozami padało z 10 l i przyszedł mróz to jest możliwośc że go wypłócze do dzis ze śniegiem około 40 l wody zach wlkp

 10. Mieliście takie cuda że rok temu na użytkach zielonych przed wiosną miałem 7.1ph a teraz przed wiosną 5.3ph . Bym posiał wapno w tamtym roku na jesień ale przy ponad 7ph i klasa lV iV ziemi to nie siałem a tu teraz niespodzianka że takie niskie pH…może kantuja z tym badaniem gleby … Bo aż nie możliwe że tak spadło ….

 11. Mam pytanie, gleba zaorana jesienią pod jęczmień jary a mam dużo obornika do rozwiezienia na wiosnę, czy mogę rozrzucić obornil na orkę i uprawić talerzówką a później siew zboża. Co z nawożeniem fosforowo potasowym?
  Pozdrawiam

 12. Witam Panie Czarku.
  Mam mały dylemat. Mam działki o dosyć wysokim ph (powyżej 7) i mocno uwodnione. Wiem, że jak nie wjadę teraz to do kwietnia może być z tym problem. Zastanawiam się jaką przyjąć strategię nawozenia rzepaku azotem. Mam plan żeby dać teraz ok. 300 kg saletry amonowej i zaraz 200 kg mocznika. Zawsze stosowałem takie nawożenie w rzepaku i sprawdza mi się to, tyle, że mocznik dawałem ok. 2-3 tygodnie po saletrze. Teraz ze względu na mocne uwilgotnienie gleby chciałbym całe nawożenie rzepaku na tych działkach rozwiązać od razu, puki ziemia jest zmarznięta. Czy takie rozwiązanie bedzie skuteczne i optymalne?

 13. Witam panie Cezary mam problem z jęczmieniem ozimym. Jesień u nas na południu była trudna duże ilości opadów znacznie utrudniły wykonywanie zabiegów. Udało mi się opryskać na grzyba i mszycę lecz nie zdążyłem już na chwasty. Na polach zrobiło się tak mokro że wjazd był nie możliwy. Od sylwestra aż do tego tygodnia była u nas zima duże ilości śniegu i duży mróz. Po roztopach oczom ukazał się przykry widok chwasty dominują nad zbożem można powiedzieć 2:1 na jesień jęczmień wydawał się dużo gęstszy. Moje pytanie jest takie co z tym można zrobić kiedy pryskać i czym. Czy jest jeszcze szansa żeby zmusić jęczmień do krzewienia i go zagęścić jak tak to jakie środki podjąć.
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Back to top button